a.janousek | Úterý, 29. listopad 2011 |
Staré roubenky většinou svítí kontrastem červeného nebo černého dřeva a bílých spár. Dnešní výrobci převážně staví novostavby roubenek
bez výrazných viditelných spár, trámy jsou tedy blíže u sebe. Dům pak vypadá kompaktněji, ale i trochu přísněji než veselá dvoubarevná stěna s bílými nepravidelnými spárami. Jsou ale i výjimky, jako například Dřevozpracující družstvo z východočeských Krňovic, které se zabývá kromě výstavby novostaveb roubenek s klasickými mezerami mezi trámy také sanací těch historických.
Úprava spár mezi trámy roubenky
Pokud se roubí tradičně (se spárou), pak spára mezi trámy se u nových i sanovaných roubenek musí vyplnit tak, aby stavba odpovídala dnešním nárokům na požární odolnost. Proto bývá přímo ve spáře zafrézována dřevěná lišta. K ní je pak z interiérové strany doplněna minerální vlna, která právě představuje tu důležitou požární zábranu. Zbývající prostor je vyplněn PUR pěnou a vše je z obou stran zalištován dřevěnými lištami. PUR pěna a dřevěné lišty není jedinou možností, další kombinací izolace a povrchových úprav může být PUR pěna, upravená ovčí vlna, konopná izolace, minerální či skleněná vlna jako izolace, hliněná nebo stěrková omazávka. U historických staveb se však používá výhradně hliněná mazanina; stavba je tak i nadále autentická z hlediska výběru materiálu a vzhledu. Tím je spára finalizována a přichází na řadu úprava povrchu dřeva.
Přírodní nátěry vedou
U novostaveb se na dřevo v exteriéru používají lazurovací laky. U historických objektů je to lněná fermež nebo vápenný nátěr podle toho, co bývalo typické pro daný typ stavby i lokalitu. V řadě obcí byly navíc roubené stavby bíleny vápnem. Vápno sloužilo jako optický klam – z dálky stavba vypadala jak o zděná. Navíc tvořilo jednoduchou protipožární izolaci dřeva a bylo i desinfekcí. Životnost vápenného nátěru není dlouhá, bílení se opakovalo nejméně jednou ročně. Do interiéru používáme opět tradiční přírodní nátěr – fermež.
Vaše komentáře (3)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…